Tematyka projektu
Patogeniczne grzyby z rodzaju Fusarium stanowią jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za znaczące straty w uprawach zbóż. Zmniejszenie plonu jest spowodowane zarówno infekcją jak i akumulacją mikotoksyn. (głównie: fumonizyn, trichotecenów, zearalenonu) w zarażonych częściach roślin. Toksyny te nie podlegają inaktywacji w typowych procesach przygotowania żywności lub karmy. Wskutek tego stanowią wysokie ryzyko dla zdrowia zarówno zwierząt hodowlanych, jak i ludzi. W miarę postępu prowadzonych badań rewidowane są oceny ryzyka ekonomicznego i zdrowotnego zanieczyszczenia toksynami, co z kolei prowadzi do coraz bardziej restrykcyjnego ustawodawstwa regulującego ich dopuszczalny poziom (np. Rekomendacja Komisji Europejskiej 2006/576/EC). Opisane tendencje skutkują wzrostem zapotrzebowania na wydajne i szybkie metody wykrywania oraz oceny potencjalnych źródeł skażenia - w miarę możliwości zanim doprowadzi ono do strat plonów (możliwych do uniknięcia przy odpowiednio wczesnym zastosowaniu środków ochrony roślin).
Cel badawczy
Celem badawczym projektu jest wykrywanie obecności toksynotwórczych szczepów grzybów z rodzaju Fusarium w uprawach zbóż za pomocą analiz sekwencji DNA w rejonie zajmowanym przez geny biosyntezy/akumulacji toksyn. Badania te komplikują w znacznej mierze: nie scharakteryzowana rola pojedynczych mutacji genów biosyntezy/akumulacji toksyn i wpływ regulacji na poziomie transkrypcyjnym. W związku z tym niezbędne jest przeprowadzenie serii powiązanych ze sobą doświadczeń umożliwiających zbadanie zjawisk biosyntezy toksyn na wielu poziomach ekspresji informacji genetycznej (genomu, transkryptomu i metabolomu) i utworzenie statystycznego modelu wiążącego polimorfizm na poziomie sekwencji z efektami fenotypowymi.
Cel użytkowy
Rezultaty badań udostępnione publicznie, zarówno w formie publikacji, jak i w formie ogólnodostępnej strony WW stanowiącej interfejs do zgromadzonych danych. Potencjalne gospodarcze efekty przedsięwzięcia obejmują m.in. zastosowanie w rolnictwie opracowanej metody jako elementu systemu oceny zagrożenia zbiorów skażeniem toksynami.